Egyre többen ismerik fel a klímaváltozás által kialakult veszélyeket és igyekeznek tenni valamit a mérséklés érdekében. Sokan nem is gondolnák, de egy csöppnyi kis balkonláda is szerepet játszhat a globális felmelegedés elleni küzdelemben. Mire figyeljünk, hogy kertünkből a maximumot hozzuk ki e téren?
Az nyilvánvaló tény, hogy minél több zöldfelület kialakítása jelent jó alternatívát az oxigénszint növeléséhez. Már egy csöppnyi kert okos rendezésével is sokat tehetünk a jó ügy érdekében. A következő cikkből megtudhatjuk, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy egy környezetbarát kiskert tulajdonosai lehessünk.
Ha kertünk van, már azzal is tettünk valamit
Kerttulajdonosként máris megtettük az első lépést: a levegő szén-dioxid-tartalmának csökkenését és egyben az oxigénszint növelését. Ám egy kis tervezéssel és odafigyeléssel ezt tudatosan fejleszthetjük.
Számos oktatóanyag lehet a segítségünkre, ha fejlődni szeretnénk, ilyen például a Kertportál kiadványa is, mely szakszerű tanácsokkal lát el bennünket és segít abban, hogyan varázsolhatunk a sivatagból oázist.
Tippek egy környezetbarát kert megtervezéséhez:
Őshonos növények
Első lépés, hogy próbáljunk meg őshonos növényeket telepíteni kertünkbe. Ezeknek a természetesen is előforduló növényeknek a szaporítása létfontosságú a biodiverzitás fenntartásához. Sok helyi rovar- és állatfaj életterét biztosítják ezzel.
Változatosság
Ültessünk különböző növényeket változatosan, ezek ugyanis eltérő fajtájú beporzókat és ragadozó rovarokat hívnak magukhoz, ami kedvezően befolyásolja a kert ökológiai egyensúlyát. Ha, emellett a növénytársításra is figyelünk a terméshozamot is megnövelhetjük és természetesenen óvjuk meg növényeinket.
Vízgazdálkodás
Alakítsunk ki kis tavakat, vízgyűjtő medencéket. Ezzel javítjuk a kert mikroklímáját, pluszban a madaraknak és az állatoknak is lehetőséget adunk szomjoltásra. Öntözéskor törekedjünk a vízfogyasztás mérséklésére, gyűjtsük dézsába az esővizet és azzal pótoljuk az elpárolgott nedvességet.
Felhasználhatjuk a háztartásban keletkezett ivásra alkalmatlan, de még kevésbé szennyezett vizet is locsolásra.
Komposztálás
A kertben keletkező hulladékokat komposztálással alakítsuk át természetes tápanyaggá. Ezzel két legyet ütünk egycsapásra, hiszen csökkentjük a háztartási hulladékot, a talajnak pedig igazi ajándékot adunk.
A komposzttal dúsított talaj laza szerkezetűvé válik, így javul a hő és-vízháztartása. Mindemellett hosszantartó tápanyagutánpótlást biztosít a növények számára.
Mulcsozás
A mulcsozás egy talajtakaró eljárás, mellyel tulajdonképpen a természetet utánozzuk, hiszen az erdőben az avar a réten a fű védi a talajt. Számos előnye van, például a gyomok távol tartása, víz megtartás, a párologtatás csökkentése, a túlmelegedés vagy hírtelen hideg ellen is véd.
Ha nem tehetjük meg, hogy méhlegelőt alakítsunk ki a füves területekből, akkor alkalmazzunk mulcsozó fűnyírást. Vagy az összegyűlt fűnyesedéket használjuk mulcsként.
Természetes növényvédelem
Kerüljük a vegyszerek használatát, ezek ugyanis a hasznos rovarokat is elpusztítják. Kísérletezzünk ehelyett természetes rovarriasztókkal, mint például az illóolajok, vagy próbáljuk ki a neem olajat és a fokhagymás permetet.
Kertbarátként máris megtettünk egy kicsi lépést a globális felmelegedés elleni küzdelemben, ha a továbbiakban tudatosan erre fókuszálva folytatjuk a kertészkedést, hamarosan észrevesszük, hogy mi minden mást is nyerünk vele.
Egy fenntarthatóbb életmód alapjait teremtjük meg, hiszen azáltal, hogy őshonos növényeket telepítünk, komposztálunk, kerüljük a vegyszereket, egy élvezhetőbb és tisztább környezett varázsolunk.
Képek forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)