A környezetvédelem és az elektromos kerékpár kérdése fontos, hiszen ma már a mindennapjaink részét képezik a klímaváltozás okozta problémák és az ezzel kapcsolatos jövőkép. Éppen ezért nem meglepő, hogy felmerül ez az emberben, amikor elektromos kerékpár vásárlásán töri a fejét. Lássuk, mennyire kíméli a környezetet egy ilyen jármű használata!
A személygépkocsik és a kisteherautók felelősek az Európai Unió országait tekintve a szén-dioxid-kibocsátásának körülbelül 15%-áért, míg a közúti közlekedésből származó CO2-kibocsátás 60%-át teszik ki.
Bizonyos számítások szerint 1 tonna CO2-kibocsátást 15 facsemete tudna semlegesíteni. Mindezek fényében még érdekesebbé válik a kérdés, hogy vajon mennyire számít környezetbarát alternatívának az elektromos kerékpár használata.
Kérdés, hogy milyen jármű helyett kezdjük el használni!
E téren az első és legfontosabb kérdés az, hogy milyen járművet helyettesítünk vele. Ugyanis autó vagy motor helyett mindenképpen jobb alternatívát jelent, ám a környezetterhelése egy kizárólag emberi erővel hajtott kerékpárhoz képest jóval nagyobb. Szintén igaz ezen utóbbi akkor, ha valaki korábban gyalog járt munkába, most viszont e-bikera váltott.
A tömegközlekedés esetén a helyzet az, hogy a budapesti közösségi közlekedés egy utaskilométerre vonatkozó kibocsátása 0,02 kg CO2, vagyis ha valaki állandó tömegközlekedésről vált át, szintén hozzájárulhat a környezet védelméhez.
Mi a helyzet az akkumulátorral az elektromos kerékpár esetén?
Mivel az elektromos kerékpár akkumulátorral működik, mindenképpen beszélni kell az akkumulátor szerepéről is környezetvédelmi szempontból. Egy ilyen jármű fogyasztása nagy mértékben függ a rásegítés mértékétől. Például egy 0,4 kWh-ás feltöltött akkumulátor 60-65 km-es távra elegendő, amely akár napokra elég lehet rendszeres használat mellett is.
Vagyis a nagy átlagokat tekintve egy autó szén-dioxid kibocsátása negyvenszerese is lehet egy elektromos kerékpárénak még akkor is, ha az akkumulátor töltéséhez szükséges energia előállítását figyelembe vesszük.
Mit okoz a klímaváltozás?
A helyzet az, hogy a klímaváltozás hatásait ma magunk is érezhettük az utóbbi időben a saját bőrünkön, ugyanis hőhullámok, erdőtüzek, heves esőzések, árvizek, tornádók pusztítottak az elmúlt időszakban Európa számos országában.
Bizonyos számítások szerint Nyugat- és Közép-Európában is azzal kell számolni, hogy az emberek okozta környezeti hatások miatt a felmelegedés hatására nő a villámárvizek száma, miközben az aszálykárok és az erdőtüzek is egyre többször okoznak majd pusztítást.
Természetesen ez egy nagyon összetett és sokszínű jelenség, amelyről érdemes bővebben is tájékozódni, különösen, ha a környezet megóvásán törjük a fejünket.
A fentieket tekintve pedig határozottan elmondható, hogy van pozitív hatása az elektromos kerékpár használatának környezetvédelem szempontjából, azonban bizonyos keretek között jóval több előnye rajzolódik ki a mindennapok során. Ez pedig csupán egyetlen szempont az elektromos rásegítéssel működő biciklik pozitívumait tekintve.
Hirdetés (X)