Az elektromos autókat, illetve általában az elektromos berendezéseket sokan a zöld átállás legfontosabb elemeinek tartják, ami részben helyes is, viszont azt nem szabad elfelejteni, hogy az áram pont annyira zöld, tiszta és biztonságos, mint a forrás, amiből származik.
Az EnergyHub szakembereinek segítségével igényelhető Energiahatékonysági Társasági Adókedvezmény esetében persze az elsődleges hangsúly a felhasználás hatékonyságán van, nem pedig az energia forrásán. Természetesen lehet és kell törekedni a megújuló energiakapacitások kiépítésére, de hazánkban az atomenergia még így is megkerülhetetlen.
Atomenergia Magyarországon
Amikor a hazai atomenergiát említjük, akkor forrásként jelenleg egyetlen üzemelő létesítményről beszélünk, ez pedig a Paksi Atomerőmű. Érdemes tudni, hogy oktatási, kutatási céllal léteznek mások is, viszont termelési engedélye csak ennek az egynek van, és az MVM csoport leányvállalataként üzemel.
A fenti okokból kifolyólag a paksi létesítmény alaperőműként funkcionál, azaz minden nap, minden órájában leadja a teljesítőképessége maximumát a hálózatra néhány kivételes esettől eltekintve, mint a karbantartás, vagy a fogyasztási igények jelentős visszaesése.
Tehát elmondhatjuk, hogy az ország általa átlagosan 15TWh energiamennyiséghez jut évente, ami a 2021-es 48,8 TWh bruttó összfogyasztáshoz viszonyítva igen jelentős mennyiség, főleg ha azt nézzük, hogy ebben szerepel az import is, a hazai össztermelés 36 TWh-ra tehető, megint csak a 2021-es adatok alapján.
Nem kell komoly számításokat végezni, hogy kimondjuk, a Paksi Atomerőmű a hazai termelés közel felét adja, és az igények mintegy harmadát szolgálja ki, a lakossági felhasználást teljes egészében lefedi.
Atomerőmű és árképzés
Az atomerőművek jelentős előnye, hogy viszonylag stabil áron képesek termelni. Felmerülhet viszont a kérdés, hogy ha ez így van, akkor egy olyan országban, ahol az összfogyasztás fele ebből a forrásból származik, miért változhatnak mégis az árak?
Ez annak köszönhető elsősorban, hogy az EU belső energiapiacán az árképzésben a “merit order” elve érvényesül, magyarán a villamosenergia-árak alakulását az erőművek határköltségétől teszik függővé, azaz létezik az erőművek között egy sorrend.
Először a megújuló forrásból származó energiát adják el, már amennyiben van éppen termelés, utánuk jön csak az atomenergia, aztán pedig a szén-, gáz és egyéb fosszilis erőművek.
Az órás áramár mindig attól függ, hogy meddig jut el a fogyasztás a listán, éppen melyik termeléstípusnál tart, és ennek az árai lesznek a meghatározóak. Ez pedig nálunk jellemzően a szén-, illetve gázerőmű, tehát az atomenergia előállítási ára így nem ármeghatározó tényező.
Amikor alacsony a kereslet
Érdekes példát ad a 2022. végi időszak, melyre igen alacsony rendszerterhelés volt a jellemző, így az órás árak a 0-hoz konvergáltak. Ez az Atomerőmű működésére is hatással volt, mivel az általa előállított energiára sem talált vevőt az MVM a másnapi piacon, ezért szükség volt az atomerőmű visszaterhelésére is.
Kép forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)